Karykatury – cena

W przypadku karykatury cena ma znaczenie!

Zastanawiasz się nad wynajęciem profesjonalnego rysownika, który narysuje gości Twojej uroczystości? A może chcesz zamówić karykaturę na prezent rysowaną na podstawie zdjęć? Jeśli tak, na pewno zastanawiasz się, jaka jest cena karykaturzysty i jego usług. W tym krótkim wpisie postaram się wyjaśnić, od czego zależy cena karykatury. Dowiesz się też, na co należy zwrócić uwagę porównując oferty cenowe karykaturzystów.

Odpowiem też na pytanie, skąd biorą się duże różnice w cennikach poszczególnych rysowników oraz dlaczego nie zawsze warto wybrać ofertę najtańszą.

Cena za sztukę, czy za godzinę pracy karykaturzysty?

Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za usługi karykaturzysty może zazwyczaj wyliczana jest na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy dotyczy karykatur rysowanych na podstawie zdjęć. W tym przypadku rysownicy najczęściej wyceniają taką pracę biorąc pod uwagę kilka czynników. Są to np. liczba twarzy na rysunku czy liczba dodatkowych elementów. Mam tu na myśli motywy takie jak sylwetki postaci, dodatkowe gadżety, zwierzątka, elementy architektury, pojazdy itp.

Cena karykatury przedstawiającej samą twarz/popiersie będzie więc kosztowała mniej, niż karykatura tej samej osoby wraz z całą sylwetką. Jeśli natomiast ma to być karykatura motocyklisty, który ujeżdża swojego stalowego rumaka, z sakwy wystają mordki jego kotów syjamskich, a w tle widać Most Poniatowskiego i Pałac Kultury i Nauki, cena może być nawet dwu- lub trzykrotnie wyższa!

Format i technika

Przy tym sposobie wyceny dzieła ważny też jest rozmiar pracy, a także to, czy ma być kolorowa czy czarnobiała. Nie bez znaczenia jest też technika wykonania. Jeśli zdecydujesz się na zamówienie karykatury malowanej cyfrowo (na tablecie graficznym), do ceny pracy karykaturzysty doliczyć powinieneś koszt wydruku. Zazwyczaj jest to wydruk na płótnie lub na papierze fotograficznym. Możesz oczywiście poprosić rysownika o przesłanie wyłącznie pliku graficznego na maila. Wówczas nie płacisz za wydruk. Nie dotyczą cię wtedy także koszty pakowania i wysyłki kurierskiej.

Tanie karykatury – cena czy jakość?

Szukając rysownika, który stworzy dla ciebie karykaturę na podstawie przesłanych zdjęć na pewno trafiłeś na wyjątkowo atrakcyjne oferty. Mam na myśli oferty „artystów”, którzy gotowi są stworzyć dla ciebie pracę już za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych. O ile takie ceny to nic nadzwyczajnego w sytuacji, gdy kupujemy karykaturę u artysty rysującego szybkie, 5-minutowe karykatury na żywo na promenadzie w którejś z wakacyjnych miejscowości, o tyle taka cena za karykaturę studyjną, rysowaną na podstawie zdjęć powinna wzbudzić Twoje podejrzenia.

Najprawdopodobniej decydując się na taki zakup otrzymasz rysunek twarzy „przekalkowanej” ze zdjęcia, które wysłałeś przy zamówieniu. Sprzedający dorysuje ponadto odręcznie małe, pokraczne ciałko. Nie będzie tam więc –  absolutnie kluczowego w sztuce karykatury –  choćby lekkiego wyolbrzymienia charakterystycznych cech twarzy. W efekcie taka „karykatura” sprawia wrażenie sztywnej, niejednolitej stylistycznie, często też po prostu brzydkiej. Cały zabieg zabierze „artyście” w najlepszym wypadku około 15 minut. Może więc sobie pozwolić nawet na cenę oscylującą w okolicach 25 zł z przesyłką. W przypadku takiej karykatury cena może być naprawdę niska. Jednak czy warto ją zapłacić?

Zwróć też uwagę na ofertę „karykatur” drukowanych na płótnie. Niestety duża ich część to po prostu zdjęcia przerobione w programie graficznym. Użycie filtrów dostępnych w takich programach jak Adobe Photoshop czy Corel Painter może sprawić, że zdjęcie będzie do złudzenia przypominało obraz namalowany z użyciem pędzli. Dodatkowo użyte narzędzie „skraplanie” pozwoli twarz ze zdjęcia odrobinę „powyginać”. Czy takie zabiegi można nazwać sztuką karykatury? Chyba raczej karykaturą sztuki. Jeśli zastanawiasz się nad zamówieniem takiej karykatury cena na pewno będzie kusząca. Nie powinna być jednak czynnikiem decydującym!

Karykatury cena

Karykaturzysta na weselu

Karykaturzysta rysujący NA ŻYWO

Wiesz już, w jaki sposób ustalana jest cena karykatur rysowanych ze zdjęć. Jednak zupełnie inaczej wyceniana jest praca karykaturzysty rysującego na żywo. Jeśli organizujesz uroczystość taką jak event firmowy, wesele, wieczór panieński czy jubileusz, możesz zapewnić swoim gościom atrakcję właśnie w postaci artysty rysującego ekspresowe karykatury. Przyjeżdża on wówczas na umówioną godzinę i przez cały zakontraktowany czas jest do dyspozycji Twojej i  Twoich gości. Każda powstała w ten sposób praca przekazywana jest osobie pozującej w formie prezentu. Innymi słowy – żaden z gości niczego nie płaci za swój rysunek. Otrzymuje go w gratisie. Rysownik natomiast otrzymuje wynagrodzenie wyliczone na podstawie czasu, w trakcie którego prowadzi swoje stanowisko.

Nie ma tu więc znaczenia liczba rysunków. Obojętnie więc, czy w trakcie umówionych 4 godzin rysowania karykaturzysta stworzy podobizny dla 5 czy 50 osób. Dlatego właśnie z Twojej perspektywy istotne będzie, aby jak najlepiej wykorzystać dyspozycyjność artysty.

Jak to zrobić? Najlepiej dowiedz się, ile mniej więcej osób będzie brało udział w Twojej uroczystości. Następnie zapytaj rysownika, ile osób jest w stanie narysować w przeciągu godziny. Przykładowo ja rysuję około 10-12 osób na godzinę. Jeśli więc na uroczystości spodziewasz się 60 osób, możesz zamówić usługę na 5 godzin. Dlaczego nie na 6? Otóż z mojego doświadczenia wynika, że nie każdy gość będzie miał ochotę pozować. Niektórzy czerpią radość z samej obserwacji procesu twórczego oraz z interakcji z rysownikiem i z osobami rysowanymi. Jeśli jednak zdarzy się tak, że 100% uczestników imprezy będzie chciało otrzymać na pamiątkę swój rysunek, zawsze proponuję możliwość wydłużenia atrakcji o godzinę lub dwie.

Pamiętaj też, żeby zadbać o dobrą ekspozycję stanowiska z karykaturami. Goście muszą wiedzieć, że jesteśmy do ich dyspozycji! W tym celu zazwyczaj zaczynamy swoją atrakcję od krótkiej prezentacji z użyciem mikrofonu.

Cena karykaturzysty na wesele

Na papierze, czy w digitalu?

Cena zależeć będzie również od tego, czy karykaturzysta ma tworzyć klasyczne karykatury czarnobiałe na papierze, czy też rysować nowoczesne kolorowe karykatury cyfrowe. Ta druga opcja jest zazwyczaj odrobinę droższa. Wynika to z jednej strony z kosztu ubezpieczenia tabletów i dodatkowych ekranów, kosztu papieru do drukarek termosublimacyjnych, smyczek identyfikatorowych i hostingu karykatur. Przede wszystkim jednak wynika ona z ekskluzywności i absolutnej wyjątkowości tej atrakcji w skali kraju. Innymi słowy – jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości atrakcją, której nie widzieli na żadnej innej imprezie, lub też chcesz umocnić wizerunek swojej firmy jako idącej z duchem czasu, której nieobce są nowe technologie, musisz przygotować się na nieco wyższy koszt. Możesz być jednak pewien, że będzie on tego warty!

Na większe imprezy warto jest wynająć dwójkę lub trójkę karykaturzystów. W Pracowni Karykatury Łukasza Szostaka szczycimy się świetnym, zgranym i utalentowanym zespołem rysowników. Nasze prace charakteryzują się zarówno estetyką, podobieństwem jak i wysoką prędkością, z jaką powstają. Jeśli więc chcesz zapewnić swoim gościom łatwy dostęp do rysownika i zmniejszyć kolejki przy stoisku z karykaturami, koniecznie zapytaj o możliwość wynajęcia więcej niż jednego artysty!

Podsumowując – cena atrakcji rysowania karykatur na żywo  na Twojej uroczystości zależeć będzie od kilku czynników. Przede wszystkim od pakietu godzinowego i liczby rysowników. Znaczenie ma też to czy mają to być karykatury rysowane na papierze, czy drukowane karykatury cyfrowe rysowane na tablecie graficznym. Dodatkowy koszt może też wiązać się z kosztami dojazdu i transportu sprzętu. Wbrew pozorom jednak wcale nie zawsze opłaca się wynająć rysownika mieszkającego najbliżej miejsca imprezy. Wiedzą o tym nasi klienci, którzy ściągają nas na swoje imprezy oddalone od nas o setki, a nawet tysiące kilometrów!

Cena karykatur, a ich jakość

Dlaczego nasi klienci decydują się opłacić koszty tak dalekich podróży, skoro mogą wynająć rysownika z sąsiedztwa? W rozmowach ze mną najczęściej wskazują jako przyczynę jakość rysunków. Stanowią one dla nich wysokiej klasy spersonalizowany gift wręczany gościom imprezy. Każda taka karykatura jest więc dla nich nie tylko drobnym rysunkowym żartem, ale przede wszystkim pamiątką, która najprawdopodobniej zawiśnie w ramce na ścianie w mieszkaniu lub biurze osoby obdarowanej. Nie stanie się tak jednak, jeśli zlecisz rysowanie swoich gości rysownikowi bez doświadczenia i potrzebnych umiejętności. Dlatego właśnie cieszymy się tak dużą ilością stałych klientów, którzy wiedzą, że wynajmując rysownika z Pracowni Karykatury mogą liczyć na najwyższy poziom artystyczny.

Drugim niezwykle istotnym czynnikiem, dla którego jesteśmy wybierani spośród innych ofert na rynku to prędkość rysowania. Przekłada się ona bowiem bezpośrednio na liczbę karykatur, która powstanie w trakcie uroczystości. Dla osoby pozującej na imprezie nie ma tak dużego znaczenia, czy spędzi na stanowisku karykaturzysty 4 czy 7 minut, jednak w wymiarze całego wieczora różnica w liczbie rysunków może wynieść nawet 30-40 twarzy! Warto więc wynająć takiego rysownika, który potrafi rysować nie tylko zabawne, podobne do swych pierwowzorów karykatury, ale jeszcze umie zrobić to w ekspresowym tempie!

Karykaturzysta na event

Karykatury cyfrowe rysowane na żywo

Cena usług karykaturzysty

Wszystko, o czym napisałem sprawia, że rozrzut cenowy może być naprawdę duży. Karykaturę kupisz zarówno za 25, jak i za 2500 zł. Najlepiej więc, jeśli znajdziesz artystę, którego prace Ci się podobają, a następnie skontaktujesz się z nim w sprawie wyceny. W Pracowni Karykatury wyceniamy wszystkie zlecenia bardzo szybko, najczęściej tego samego dnia. Uwzględniamy też od razu wszystkie koszty – nie uświadczysz tu niemiłych niespodzianek w postaci podwyższonej ceny z powodu np. wysokiej inflacji czy ceny baryłki ropy na światowych rynkach;)

Pamiętaj tylko, żeby w swoim zapytaniu opisać w miarę dokładnie, co ma znaleźć się na zamawianej karykaturze lub – w przypadku usługi rysowania na żywo – gdzie i kiedy odbywa się uroczystość, którą chcesz uatrakcyjnić obecnością artysty. Przydatna może być też informacja o spodziewanej liczbie osób. Napisz do nas, a wycenimy dla Ciebie nasze usługi!

Skontaktuj się ze mną. Zamów karykaturę

+48 519 112 636 biuro@pracowniakarykatury.pl Napisz do mnie
Karykatury na żywo

Wyślij wiadomość