Karykatury polityczne

Rysowanie aktorów sceny politycznej to moja pasja!

Odkąd tylko zająłem się rysowaniem karykatur, moim celem bywają politycy różnych ugrupowań. Co ciekawe, dobry karykaturzysta jest w stanie narysować zabawny portret niezależnie od tego, z jakiego ugrupowania pochodzi dany polityk. Nie ważne, czy jest to członek partii rządzącej, opozycji, czy też któryś z liderów innych państw. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy, które można uchwycić na rysunku.

Jednak w karykaturach polityków ważne jest jednak nie tylko to, by oddać na rysunku ich fizjonomię. Istnotne, by nawiązać do ich (często kuriozalnych) poglądów, afer, w które są zamieszani, idiotycznych wypowiedzi, kompromitujących wpadek, jaskrawych przykładów hipokryzji, freudowskich przejęzyczeń czy skandali obyczajowych. Ktokolwiek śledzi newsy ze świata polityki wie, że źródło inspiracji jest pod tym względem niewyczerpane:D

Jak można wykorzystać karykatury polityków?

Przede wszystkim karykatury przedstawiające polityków rysuję na potrzeby prasy. W rezultacie takie ilustracje prasowe pojawiają się zarówno na okładkach czasopism o charakterze społeczno-politycznym, jak też jako tzw. „spot illustrations” – mniejsze ilustracje wkomponowane w teksty artykułów.

Co istotne, bardzo często w przypadku tworzenia ilustracji dla prasy kluczową rolę odgrywa współpraca z redakcją. Najczęściej osobą, z którą wymieniam szkice i pomysły jest dyrektor artystyczny, który z ramienia redakcji odpowiada za oprawę wizualną każdego numeru oraz za kontakty z artystami. Czasami więc dostaję od niego/od niej wolną rękę, innym razem dość dokładne wskazówki dotyczące tego, co ma znaleźć się na rysunku i w jakim stylu ma on być wykonany.

Kolejną kwestią jest również „stopień wyolbrzymienia” samych karykatur. Jedne tytuły preferują karykatury wybitnie prześmiewcze, inne natomiast wolą te narysowane w stylu łagodniejszym, bardziej” portretowym.

Skontaktuj się ze mną. Zamów karykaturę

+48 519 112 636 biuro@pracowniakarykatury.pl Napisz do mnie

Karykatury polityków na prezent?

Co ciekawe, wiele osób zamawia u mnie karykatury polityków (i to najczęściej tych znienawidzonych), aby sprezentować je swoim znajomym w ramach nieco złośliwego żartu;) W tym celu najczęściej są to karykatury nadrukowane na koszulkach lub na kubkach. Poranna kawa z karykaturą Kaczyńskiego spoglądającą na nas groźnie z błyszczącej porcelany? Żaden problem:) Obcisły T-shirt z karykaturą rapującego Andrzeja Dudy? Zróbmy to! 😀

Donald Trump - karykatura
Boris Johnson - karykatura

Kaczyński w majtkach

Wyślij wiadomość